Altınova Belediyesi

Kültür

Kuş Gözlem Kulesi 16 METRE UZUNLUĞUNDA “Altınova, altın kuşlarıyla ekoturizmde kanatlansın” projesi kapsamında gerçekleştirilen kompleks Yalova’da tek olma özelliğine sahip. Altınova Belediyesi tarafından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) destekli yapılan Kuş Gözlem Kulesinde ziyaretçiler, dürbünler aracılığıyla tüm alana hâkim olacak. Hersek Lagünü’nün tamamına hakim 16 metre yüksekliğinde kuş gözlem kulesinin yer aldığı alanda ayrıca 250 metrekare alana 2 katlı olarak inşa edilen Doğa Tanıtım ve Eğitim Merkezi bulunuyor. EĞİTİM MERKEZİ Doğa Tanıtım ve Eğitim Merkezi binasında; küçük eğitim salonu, güvenlik odası, engelli ve normal WC’ler yer almakta. Eğitim merkezini ziyaret edecek misafirlere, konusunda eğitim almış personeller tarafından Hersek Lagünü ve kuş türleri hakkında bilgiler verilecek.

7/24 İZLENECEK
Ayrıca, kurulan kamera sistemi ve internet ağıyla Hersek Lagünü 7/24 internet üzerinden takip edile bilmektedir. www.herseklagunu.com adresi lagünde bulunan kuşları tüm dünyadan izlenmesini sağlayacak. Ayrıca eğitim merkezinde konusunda eğitim almış personeller tarafından Hersek Lagünü ve misafir ettiği kuşlar hakkında bilgiler verilecek.
Çobankale’nin her dönemde stratejik bir öneme sahip olduğunu ifade eden Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selçuk Seçkin, “Çobankale, Eski İznik-İstanbul yolunun en önemli noktasında yer alan, üzerinde körfezin en dar yeri Dil iskelesi yoluyla, İstanbul yolundan geçişin sağlandığı, Yalova-Altınova’daki Hersek’ten güneye doğru uzanan, Yalakdere Vadisi üzerinde stratejik konumda yer alan geçit yerindeki doğal yükseltiyi çevreleyen kaledir.
 
SİT ALANI
 
Kale; Yalova-Altınova İlçesi, Karadere Köyü, Çobankale Mah., Yalakdere Vadisi üzerinde, Hersek’ten yaklaşık 7 km. uzağında, Soğuksu(Ayazma) Köyü’nün 2 km. güneyindedir.  1/25000 ölçekli H22c2-H23d1 ve 1/1000 ölçekli Orman Kadastro paftasında yer alan kale, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından 16.04.2004 tarih ve 10461 sayılı karar ile koruma grubu 1. Grup olarak belirlenmiş olup, arkeolojik alan olarak tescili yapılmış, tescil grubu olarak 3. Derece Arkeolojik Sit olarak belirlenmiştir.  Altınova Belediye Başkanlığı’nın talebi üzerine,  Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 07.10.2009 tarih ve 103 sayılı sayılı kararı ile kale, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan ilgili belediyeye tahsis edilmiştir. Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu daha sonra 16.06.2010 tarihli 1498 sayılı kararda toplantıda tescil grubunu 2. Derece Arkeolojik Sit olarak değiştirmiştir.
İLK İNŞA EVRESİ
Kale 150 rakımlı tepede yaklaşık 180 x 120 metre ölçüsündedir. İlk inşa evresinin hangi dönemde olduğuna dair çeşitli görüşler mevcuttur. Yöre halkı kalenin Cenevizler tarafından yapıldığını belirtmekte olup kaynaklarda, 11. Yüzyıldan 14. Yüzyıla kadarki süreçte yapıldığına dair pek çok bilgi bulunmaktadır.  Bizans Dönemi’nde yapıldığını ileri sürenler çoğunlukta olsa da önemli oranda Selçuklu ve Osmanlı döneminde de kalede yapım ve onarım çalışması yapıldığı araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. İlk inşa dönemi ve sonrasındaki yapılaşma dönemleri konusunda, değişik görüşlerin yer alması, inşa edildiği dönemden, Yalakdere yolunun önemini yitirmesine kadarki uzun kullanım sürecinde farklı dönemlerdeki kullanım evrelerine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Kalenin dönemselliği tarihi kaynaklardaki ifadelerin doğruluğu kalede gerçekleşecek kazılar sayesinde tüm bilinmeyenleri ile aydınlığa kavuşabilecektir. Ayrıca Osmanlı Beyliği’nin kurulması ve genişlemesi konusunda önemli bir atlama taşı olan kale, mimari bütünlüğü ve içerisindeki yapılar ile birlikte ortaya çıkartılarak, yapılacak restorasyon çalışmaları sonrasında ile ayağa kaldırılabilecektir.
TARİHSEL ÖNEMİ
Çobankale stratejik bir konumdadır. Gerek Roma, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu gerek Osmanlı döneminde, İstanbul’dan başlayıp Anadolu içlerine giden en önemli yolun hemen kenarında, yolu kontrol eden hâkim bir noktadadır. Dolayısıyla Çobankale, savunma yönü de göz önüne alınarak, önemli bir kontrol ve güvenlik kalesi konumundadır.