Altınova Belediyesi

Ekonomik Yapı

Yatırımların hızlandığı Altınova Tersaneler Bölgesi'nde istihdam 1.5 yılda 9 binden 12 bin kişiye çıktı. Bölgede tersane sayısı 29'a ulaştı.
 
Altınova Tersane Girişimcileri İdari ve Mali İşler Müdürü Ayhan Kayatürk, Altınova Tersaneler Bölgesi'nde istihdam edilen kişi sayısının 12 bine ulaştığını belirterek, bu artışı yeni faaliyete geçen büyük şirketlere bağladı. Bölgede yeni yatırımlar yapıldığını ve tesislerin işletmeye girdiğini kaydeden Kayatürk, "35 hissedarın bulunduğu bölgede son 1,5 yılda üretim yapan ya da yapabilecek olan tersane sayısı
29'a ulaşırken, 6 firma da tahsisli parsellerinde üstyapı yatırımına başladı. Gemak, üç parseli birleştirerek büyük bir tesis kurdu. Römorkör ve work boat üretimi yapan Boğaziçi Denizcilik yatırıma başladı. Yine sektöründe dünyaca tanınırlığı olan Sanmar Denizcilik, Tuzla'daki tesisi kapasitesine dar geldiği için A tipi olarak adlandırdığımız alanda hızlı bir şekilde yatırım yaparak üretime başladı. Enerji gemilerini yapıp işleten Karmarin de proje sahamız içindeki bir tesisi devralarak kendi tersanesini kurmaya başladı. Bölge yaklaşık iki yıl sonra tamamen dolmuş olacak" diye konuştu.

Kayatürk, Altınova Tersaneler Bölgesi'nin Yalova ihracatını sırtlanır hale geldiğini belirterek, Yalova'nın 2014 yılında 268 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatının yüzde 90'ını gemi ve yat ihracatının oluşturduğunu, 2014 ihracat rakamının aşılacağı 2015'te de aynı tablonun oluşacağını vurguladı. "Bölgemizde imalat ve ihracat yapan tersanelerden sadece ikisi bu rakamların içinde" ifadesini kullanan Kayatürk, "Cemre ve Tersan'ın merkezi Yalova olduğu için istatistiklere Yalova ihracatı olarak geçiyor. Büyük çapta üretim ve ihracat yapan 3-4 tersanemiz daha var. Ne var ki onların merkezi İstanbul olduğu için rakamları İstanbul'un ihracatına yansıyor. Dolayısıyla Altınova bölgesindeki üretim ifade edilen ihracat rakamının 4-5 katı. Bu da Türkiye'nin gemi ve yat sektöründeki ihracatının yaklaşık yarısı ediyor. Bakım onarımla da yurtdışına büyük miktarda hizmet ve mal satışı yapıyoruz ancak bu faaliyetler ihracat rakamlarının içinde yer almıyor" şeklinde konuştu.
 
2004 yılında Altınova Hersek Bölgesinde deniz 300 metre 4,5 kilometre uzunluğunda doldurularak üzerine kurulan tersaneler ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.Zaman zaman karşılaşılan ekonomik krizlere rağmen krizleri en az zarar ile atlatan tersaneler oldukça ciddi miktarlarda personel istihdam etmeye devam ediyor. Altınova tersanelerinde 2017 Eylül ayı itibariyle 12 bin 742 kişi çalışıyor.Hedef iki katına çıkmakİnşaatı yarım olan tersanelerin tamamlanması ve yeni tersanelerin de hayata geçirilmesiyle bu rakamın en az iki katına kadar çıkabileceğini söyleyen tersane yatırımcıları, “Altınova’daki tersaneler yasal, alt yapısı sağlam çok iyi yönetilen gelişen teknolojiyi yakından takip edip ve uygulayan işletmelerdir. Yalova Altınova Tersaneler Bölgesi AŞ’nin sorumluluk ve kontrolünde yapılan çalışmaları, yatırım ve istihdamı daha da artırmanın gayreti içindeyiz” diye konuştular.