Oral: Tarihi gün yüzüne çıkartıyoruz

Geri

Oral: Tarihi gün yüzüne çıkartıyoruz

5 Şubat 2024

HABERİ DİNLE

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Hersek Deltası’nda gerçekleştirilen su altı ve su üstü kazıları ile gizli kalmış bir tarihi gün yüzüne çıkardıklarını söyledi
Altınova ilçesinde yer alan Hersek Deltası, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına ait çok önemli tarihi zenginliklere ev sahipliği yapıyor. Adeta her noktasından tarih fışkıran ilçede bu çalışmalara ise Altınova Belediyesi destek veriyor.

Sualtı ve kara kazıları

İlçede yüz yıllardır gerek su ve gerekse toprak altında kalmış çok önemli tarihi ve kültürel zenginliğin bulunduğunu dile getiren Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ilçeyi tarihi ile de ülkenin önde gelen noktalarından birisi haline getireceklerini ifade etti.

Oral, “Hersek Deltası kara ve sualtı kazıları, Yalova ili, Altınova ilçesi sınırlarında bulunan Hersek Deltası üzerinde gerçekleştirilen hem sualtı hem de kara kazılarını kapsamaktadır. Delta üzerindeki Dedeler Tepe olarak adlandırılan tepenin etrafında kurulmuş olan Helenopolis Antik Kenti’nin kalıntıları gün ışığına çıkarılırken, günümüzde Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığı kıyı şeridinde sualtında keşfedilen Limnae/Kibotos olduğu düşünülen kalıntılarda ise arkeolojik sualtı kazıları gerçekleştirilmektedir” diye konuştu.

Hıristiyanlıkta çok önemli
Hıristiyanlık tarihi açısından da çok önemli bir yere sahip olan tarihi Helenopolis kentinin sadece ülkemiz açısından değil insanlık tarihi açısından büyük bir önemi olduğunu belirten Başkan Dr. Oral, Helenopolis kentinin gün yüzüne çıkartılması ile Hıristiyanların bu bölgeye adeta akın edeceğine inandıklarını kaydetti. Oral, bu çalışmalara bakanlık kontrolünde başlanacağını da ifade etti.

Su altı kalıntıları
Hersek Deltası’nda su altı kazılarının da devam ettiğini ifade eden Oral, “İlçede su altı kazılarımız da hız kesmeden devam ediyor. Bursa Uludağ Üniversitesi Sualtı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Serkan Gündüz tarafından sürdürülen çalışmalarda Limnae erken dönemine ait bir tapınağın kalıntıları keşfedildi. Burasının 4. yüzyılda İtalya’dan misyonerlik amacı ile bölgeye gelen Autonomus adına yapılmış bir şapel olduğu düşünülüyor. Yine sular altında bir kale ve liman kalıntısı da yer alıyor.

Hersekzade Ahmed Paşa Külliyesi

En az bunlar kadar önemli olan bir diğer kalıntı da Hersekzade Ahmed Paşa’nın inşa ettirdiği külliye. Burada da caminin yanı sıra bir hamam ve mezarlar yer alıyor. Bütün bu tarihi zenginliğin yeniden gün yüzüne çıkması ilçemiz için olduğu kadar ülkemiz açısından da önemlidir. Burada yer alan tarihi yerlerin çıkartılmasından sonra iyi bir tanıtım yapılarak bölgeye daha yerli ve yabancı turisti de çekmeyi hedefliyoruz.”