Hersek Lagününde çok özel bir gün

Geri

Hersek Lagününde çok özel bir gün

2 Şubat 2023

HABERİ DİNLE

2 Şubat Dünya Sulak Alanları Günü, Altınova Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Kuş Gözlem Kulesi’nde kutlandı.

2 Şubat Dünya Sulak Alanları Günü, Altınova Belediyesi’nin ev sahipliğinde Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Kuş Gözlem Kulesi’nde kutlandı.

Zengin program

Lagününde 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü etkinlikleri çerçevesinde; DKMP Bölge Müdürlüğünce tedavisi tamamlanan yaralı kuş, Yalova Valisi Muammer Erol tarafından doğaya salındı. Etkinlikte düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilerek, resim sergisi açıldı. Kuş gözlem etkinliği ve uçurtma şenliği ile program tamamlandı.

Engelliye uyumlu tesisi

Hersek Lagününün İstanbul-Bursa ve Kocaeli’ne çok yakın bir konumda olmasının önemli olduğunu ifade eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Hersek Lagününe ulaşım çok rahat. Bunun avantajlarını da gelen misafirlerimizden görüyoruz. Gölümüz metrekare olarak küçük bir alan. Ancak metrekareye düşen kuş sayısı bakımından Türkiye’deki en fazla yoğun lagüne sahibiz. Tesisimiz tamamen engelliye uyumlu. 6 katlı asansörlü kuş gözlem kulemizi var. Bu kuleye çıktığımızda gölümüzün yüzde 80’i izlenebiliyor.  Hersek Lagününde ülkemizdeki kuş türlerinin yarısından fazlasını görme imkânımız var. 250 tür Kuş oteli diye adlandırdığımız lagünümüze gelerek misafirimiz oluyor” diye konuştu.

Geniş katılım

Hersek Lagününde düzenlenen etkinliğe; Yalova Valisi Muammer Erol, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Yalova İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Yalova İl Özel İdare Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, Subaşı Belediye Başkan Vekili Zeki Gürsu, Altınova İlçe Emniyet Müdürü Halis Kürşat Seçer, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 2. Bölge Müdürü Şeref Özgür, Bölge Müdür Yardımcısı Abdulkadir İnci, DKMP Yalova İl Şube Müdürümüz Nevzat Alğan, protokol üyeleri, davetliler ile öğrenciler katıldı.