Gemi İnşada dünya üçüncüsüyüz

Yazdır / Tarih: 2014-03-01
Gemi İnşada dünya üçüncüsüyüz

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye`nin dünya gemi inşa sanayiinde 2002 yılında 26. sıradayken, bugün 11. sırada olduğunu, yat ve tekne imalatında ise sipariş sıralamasında 2011 yılında dünya üçüncülüğünü elde ettiğini açıkladı. Torgem Gemi İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Suudi şirketi ATCO`nun arasındaki anlaşma imza töreni Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan`ın ev sahipliğinde Bakanlıkta gerçekleştirildi. Anlaşma 19 römorkör siparişinin, 9 römorkörlük ilk bölümünü kapsıyor.

ANLAŞMA ÇOK ÖNEMLİ
Yaklaşık 28 milyon dolar değerindeki anlaşmanın imzasından önce konuşan Bakan Çağlayan, Suudi Arabistan ile Türkiye`nin köklü ve güçlü bağlarına işaret ederek iki şirketinin işbirliğinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bakan Çağlayan, Avrupa`da etkili olan ekonomik krize, Arap Baharı nedeniyle Kuzey Afrika ve Ortadoğu ekonomilerinin zor günlerden geçmesine dikkat çekerek, iki firma arasındaki bu anlaşmanın çok önemli olduğunu söyledi.

İLK TERSANE 1390 YILINDA GELİBOLU`DA KURULDU
Çağlayan, konuşmasında Türk gemi inşa sanayiinin 600 yıllık bir tarihe sahip olduğunu ifade ederek, ilk tersanenin 1390 yılında Gelibolu`da kurulduğunu söyledi. Sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453`te Haliç tersanesinin yapıldığını, Haliç Tersanesinin 16. yüzyılda dünyanın en büyük tersanesi haline geldiğini söyleyen Çağlayan, "Türkiye bu sektördeki tecrübesini asırlara borçludur. Bugün ülkemizde 87 tersane var. Yatlardan mega yatlara, balıkçı teknelerinden yelkenlilere, kimyasal tankerlerden kuru yük gemilerine varıncaya kadar çok geniş bir üretim yelpazesine sahibiz" dedi. Sektörün 2008 yılında 2.7 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiğini dile getiren Çağlayan, küresel krizle beraber bu rakamda gerileme olduğunu, 2011 yılında bu rakamın 1.3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti. Çağlayan, "Bu anlaşma, 2012 yılına çok iyi başladığımızın bir göstergesi. Sektörün siftahı oldu. Biz de, "Siftah senden bereket Allah`tan` sözü vardır. Siftah parası uğurlu sayılır" diye konuştu. Çağlayan, Türkiye`nin dünya gemi inşa sanayiinde 2002 yılında 26. sıradayken, bugün 11. sırada olduğunu, yat ve tekne imalatında ise sipariş sıralamasında 2011 yılında dünya üçüncülüğünü elde ettiğini açıkladı. Torgem Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Torlak da, 3,5 yıldır küresel ekonomik krizin sektöre getirdiği problemlerin aşılması açısından yoğun bir süreç yaşadıklarını anlattı. Suudi Arabistanlı Atcom şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Fahad el Türki ise iki şirket arasındaki işbirliğinin, bu anlaşmanın dışında da uzun yıllar daha devam edeceğini söyledi.

Diğer Haberler