Altınova İtfaiyeden baca temizliği uyarısı

Yazdır / Tarih: 2022-11-21
Altınova İtfaiyeden baca temizliği uyarısı

Altınova İtfaiye Amirliği, havaların yeniden soğumasıyla birlikte vatandaşları baca temizliği  ve karman monoksit zehirlenmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Altınova İtfaiye Amiri Süleyman Çavuşoğlu  “Bugüne kadar bacanızı temizletmediyseniz, mutlaka bacalarınızı temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayınız. Karbon monoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan çatı ve ev yangınlarının büyük ve önemli bir bölümü temizlenmeyen bacaların tutuşması sonucu meydana gelmektedir” dedi.

ÖNEMLİ UYARILAR

İtfaiye Amiri Süleyman Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, “Bacalar, binaların zemin ve bodrum katından başlayıp, çatı katına kadar yükselen kanallardır. Bu kanallar içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar, gerek sobaların gerekse ticari işletmelerin ocaklarının alevli bir şekilde yakılması sonucu temizlenmeyen baca kanalının tutuşmasıyla baca yangınları meydana gelmektedir. Vatandaşlarımızın basit gördüğü ve ihmal ettiği bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alevler çatıya ulaşarak, çatı yangınına kanalın tamamen yanmasıyla yüksek ısı çıkararak bacaya yakın olan eşyaları tutuşturmasıyla baca, ev, catı, yangınlarına ve karbanmonoksit zehirlenmelerine  sebep oluyor. Yasalara göre bacaların temizliğinden bina sahibi veya yöneticisi sorumludur.

“BELLİ PERİYOTTA TEMİZLENMELİ”

Çatı, ev ve baca yangınlarından korunmanın tek yolunun sanayi işletmelerinde 3-6 ayda, daire ve apartmanlarda ise yılda en az 2 kez bacaların temizletilmesi soba borularının  ise 2 ayda bir   temizlik yapılması gerekir. Daire içi baca kenarlarına eşya konulmaması gerekmektedir. Bacaların normal soba ya da katı yakıtlı olması fark etmez. Baca yangınlarının yanı sıra kış aylarında karşılaştıkları bir diğer tehlikeyi arz eden durum ise; baca tıkanıklıkları sonucu meydana gelen karbon monoksit zehirlenmeleri olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Bazı durumlarda bacanın içerisinde tıkanıklığa neden olarak sadece kurum, yağ atığı ve zift olmayabilir. Baca üzerinde yuva yapan kuşlar, bu kuşların ölüsü veya çeşitli parçalar kalabilir. Böyle durumlarda bacayı ilk kez kullandığımız zamanlarda bile tıkanıklık söz konusu olabilir. Bunun sonucu olarak da yaktığımız soba ya da katı yakıtın dumanı dışarıya atılamayacağından geriye dönerek ve zehirlenmelere neden olacaktır.

“PROFESYONEL KİŞİLERCE YAPILMALI”

Bazı vatandaşların, kendi yöntemleriyle bacaya bir kâğıt yakarak, yanan sobaya baca sil atarak veya profesyonel olmayan kişilere baca temizliğini çatıdan içeriye bir ağırlık uzatarak bacayı açmaya çalıştıklarını, baca tuğlarının kırılmasına baca kanalının tıkanmasına sebep olacak yanlış yöntemlerin olduğunu belirti. Baca temizliği en alt zemin kattan başlayarak baca temizleme makinesi ile yukarıya çatıya kadar olan kanal profesyonel bir şekilde temizlenmelidir. Profesyonel Baca temizliği yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın itfaiyemizi arayarak müracaat etmesi gerektiğine yer verilen açıklamada, konuyla ilgili detaylı bilgi için 0226 461 29 77 telefondan bilgi alabilirler.

Diğer Haberler