Altınova gastronomide de iddialı geliyor

Yazdır / Tarih: 2022-04-27
Altınova gastronomide de iddialı geliyor

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, gastronomi turizminde de söz sahibi olmak için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Başkan Oral, Hersek Lagünü kefallerden yapılan ve yapımı yüzyıllar öncesine dayanan “Kefal Füme-Likorinos (Bereket balığı)” yemeği ile Osmanlı mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan “Osmanlı Usulü Hersekzade Çorbası”nı Türk mutfağına kazandıracaklarını bildirdi.

“Osmanlı arşivlerinden elde edildi”

Altınova’da tarihi değerlere sahip çıktıklarını söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, bu kapsamda gastronomi alanında da çalışma yürüttüklerini söyledi. Gastronomi turizminde de söz sahibi olmak üzere yapımı yüzyıllar öncesi tarihi belgelerle ispatlanan ve Hersek Gölü kefal balığı ile yapılan “Kefal Füme-Likorinos (Bereket Balığı)” yemeğinin yine aynı usulle yapılarak Türk mutfağına kazandırılması için bir dizi çalışma yaptıklarını söyleyen Başkan Oral, bununla ilgili Osmanlı arşivlerinden elde edilen bilgiler ışığında kendi aşçıları tarafından tarifin başarıyla yapıldığını belirterek, “Altınova’mız gastronomide de söz sahibi olacak. Yapacağımız çalışmalarla gastronomi turizmini de başlatmış olacağız” dedi.

Tarifi tarihi kayıtlardan gün yüzüne çıkarıldı

İstanbul Balıkhane kayıtlarından Hersek Lagünü ile ilgili birçok belgeye ulaşıldığını söyleyen Başkan Oral, kefal balığının burada yüzyıllardır avlandığını ve ekonomik değerinin olduğunu bildirdi.

Yüzyıllar önce tuzlanıp fıçılara basılan daha sonra da tütsülenen kefalin bir de pişirme usulüyle ilgili de tarihi belgelerden bulgular elde ettiklerini ifade eden Başkan Oral, “Bu pişirme usulüyle ilgili aşçılarımız bu bilgileri Osmanlı arşivleri üzerinde çalışan arkeologlarımızdan aldı. Tarifi tarihi kayıtlardan gün yüzüne çıkarıldı.

Bakan Kumru’ya ikram edildi

Bizim bu bölgemize has olacak ‘Kefal Füme-Likorinos (Bereket Balığı)’ için aşçılarımız çalışmalarını yaptı ve başarıyla bu tarifi uyguladılar. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ilçemize ziyarete geldiğinde kendisine de ikramda bulunduk. Bunu Türk mutfağımıza kazandıracağız. Bu yemek yine o Osmanlı usulüyle yine aynı yöntemlerle yapılacak” diye konuştu.

Tarihi ‘Osmanlı Usulü Hersekzade Çorbası’ lokantalarda satılacak

Gastronomi alanında yaptıkları diğer bir çalışmayla ilgili de bilgi veren Başkan Oral, Osmanlı aş evlerinde yapılan ve tarifi çok zor olan tarihi bir çorbayı da Türk mutfağına kazandıracaklarını söyledi. Başkan Oral, “Tarifi çok zor olan bir Osmanlı çorbamız var. Osmanlı aş evlerinde pişen ve buğday ağırlıklı olan bir çorbamızı da gün yüzüne çıkarıyoruz. Tarihi Osmanlı Usulü Hersekzade Çorbası, lokantalarımızda pişirilecek ve satılacak” dedi.

Diğer Haberler