“Altınova’nın potansiyelini harekete geçiriyoruz”

Yazdır / Tarih: 2022-04-20
“Altınova’nın potansiyelini harekete geçiriyoruz”

Gazetecileri iftarda ağırlayan Başkan Dr. Metin Oral, önemli açıklamalarda bulundu…

“Altınova’nın potansiyelini harekete geçiriyoruz”

 

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, düzenlediği iftar programında Yalova basınını ağırladı.

Altınova Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen iftar programında Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ve eşi Yasemin Oral konuklarını kapıda karşıladı. Oral Çifti, konuklarıyla tek tek ilgilendiler.

Adı gibi ‘altın’

İlahiler ve dualarla açılan iftar yemeğinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Oral, ilçenin adı gibi ‘altın’ değerinde olduğunu, Altınova’nın potansiyelini iyi bildiklerini, ilçenin hem turizmde hem tarımda hem ticarette hem de tarih alanında daha da iyi konuma gelebilmesi için var güçleriyle çalışma yürüttüklerini söyledi.

“Altınova'ya iki müze kazandıracağız”

Başkan Oral, Altınova'da devam eden çalışmalar ve Hersek Güreşleri hakkında gazetecileri bilgilendirdi. Altınova Çobankale bölgesinde kazı çalışmalarının aralıksız olarak devam ettiğini, Deniz Feneri ve restorasyonlar ile ilgili açıklamada bulunan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral,' Çobankale'de kazı çalışmalarımız devam ediyor. Deniz Fenerimiz de ise restorasyonların sonuna geldik. Bu bölgede de bir müze hazırlığımız var. Deniz Feneri müzesi ve kent müzesi ile birlikte Altınova'mıza 2 müze kazandıracağız. Her ikisinin açılışını da peş peşe yapacağız.' dedi.

“Arkeolojik çalışmalarda önemli bulgular”

Helenapolis çalışmalarında ise yeni objelere rastlanıldığını bu yönde ise önemli adımların atıldığını söyleyen Başkan Oral,' Gün geçtikçe araştırmalar sonucu yeni objeler ortaya çıkıyor. Şuan bulunan objeler ile birlikte ortalama M.Ö 700 yıl geriye kadar ilerledik. Tek obje ile bu kadar geriye gittiğimizi düşünüyoruz. Bulacağımız her yeni objede daha da geriye gidebiliriz. İki kazı çalışmalarımızı Hersek bölgesine alacağız. Ortalama 50'ye yakın arkeolog görev alacak. Helenapolis'inde, Cumhurbaşkanlığı himayesine girmesini bekliyoruz.' dedi.

“Su altında, iki şehir tespit ettik”

Araştırmalarda öncelikli olarak Osmanlı ve Selçuklu dönemi eserlerin gün yüzüne çıkmasını beklediklerini söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral,' Su altı arkeolojik çalışmalarımız devam ediyor. Bölgemizde öncelikli olarak Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait eserleri bulmak istiyoruz. 5 yıllık araştırma program süresinin uzamasını bekliyoruz. Su altında bulunan şuan 2 şehir tespit ettik, sayının da artmasını bekliyoruz. Su altı şehrin ise Tavşanlı ve Çiftlikköy'e doğru devam etme durumu olduğunu düşünüyoruz. Tarih zengini Altınova'yı gün yüzüne çıkaracağız.' dedi.

Hersek Güreşlerine davet

23 Nisan'da Hersek yağlı güreşlerinin iftar saatinden sonra düzenleneceğini de açıklayan Oral,' Hersek camimiz bölgesinde programa katılım sağlayan vatandaşlarımız ile birlikte iftarımızı açacağız ve sonrasında programımız başlayacak. Gece güreşlerini ilk defa gece güreşlerini tecrübe edineceğiz. 32 güreşçi sahne alacak. Tüm vatandaşlarımız programımıza davetlidir.' sözlerine yer verdi.

Diğer Haberler