Oral’dan Açıklama  

Yazdır / Tarih: 2014-12-03
Oral’dan Açıklama   

“TERSANELERDE TEK BİR AĞAÇ KESİLMEDİ”

Tersanelerin kuruluş aşamasında ve sonrasında meyve ağacı dahil tek bir ağacın kesilmediğini ifade eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman basın açıklamasında, ‘Tersane Bölgesi'nde tarım alanını sanayi bölgesine çevirdiler. Benim partim bas bas bağırdı, 'yapmayın' diye. Orada kesilen, binlerle ifade edilen kivi ağaçlarını da ben unutmadım’ ifadelerini kullanıyor. Bu açıklamadaki bilgiler doğru değildir. Sayın Salman ve partisi o zaman tersanelere karşı oldukları için, bu yatırımın bölgeye gelmemesi için bağırıyorlardı. Hatta davalar açarak yatırımın gecikmesine neden olmuşlardır” dedi.

“DOLGU ALANI”

Tersane bölgesinin dolgu alanı olduğunu söyleyen Başkan Oral, “Bırakın binlerle ifade edilen kivi ağaçlarını, tersanelerin yapılması için elde edilen alanda kuru bir ağaç bile kesilmemiştir. Bu teknik olarak imkânsızdır. Çünkü alan dolgu ile elde edilmiştir” diye konuştu.

“SANAYİ İLE TARIMI BÜTÜNLEŞTİRDİK”

Dün tersanelere karşı çıkanların bugün sahiplenmeye çalıştığını söyleyen Başkan Oral, “Tersane projesinin gündeme geldiği günden bu güne kadar Altınova Belediyesi olarak çevre konusunda maksimum hassasiyet gösterdik. Sanayi ile tarımın sağlıklı ve planlı bir şekilde bütünleşmesi için yoğun çabalar sarf ettik, çalışmalar yaptık. Bu gayretimizi bugün olduğu kadar yarın da sürdüreceğiz. Altınova Belediyesi olarak, Yalova’da ilk stratejik planı hazırlayan belediye olduk. Stratejik Planımızı ilçemizin gelişimine uygun olarak revize ettik. Biz masa başında oturup boş konuşmak yerine profesyonel kadrolarla bilimsel çalıştık” ifadelerini kullandı.

“YALOVA’YA ORMANLAR KAZANDIRIYORUZ”

10 yılı aşkın görev süresi boyunca çevrenin olmazsa olmaz konuların başında geldiğini belirten Başkan Oral, Süs Bitkiciliği Sektörüne imkânlarımız ölçüsünde destek verdik. En önemli projelerimizin arasında olan Çiçek Mezatı Projemizi hazırlıyoruz. Ülkemizin tek tapulu gölü Hersek Gölü’nü halkımızın hizmetine açıyoruz. Bu yıl flamingolar gölümüzde üreyip büyüdüler. İlçenin çöplüğünü Kent Ormanı yaptık. 2. Kent Ormanımızı Yalovalıların hizmetine sunacağız. Boş bulduğumuz uygun her yere ağaç diktik” diye konuştu.

Diğer Haberler