Şaban Yılmaz, başpehlivan

3. Hersek Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanı, 95 dakikalık final güreşinde Faruk Akkoyunlu’yu yenen Şaban Yılmaz oldu. Ağalığı ise üçüncü kez Hasan Zafer kazandı.

 
Altınova Belediyesi 3. Hersek Yağlı Güreşleri saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması, Kur-an tilaveti ve dualarla başladı. Büyük bir katılımın gerçekleştiği güreşler, renkli görüntülere sahne oldu.

GENİŞ KATILIM

Yalova Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Altınova Kaymakamı Zafer Engin, Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe, AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, MHP Yalova İl Başkanı Hasan Topçu, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Kırkpınar’ın efsane Altın Kemerli Güreşçisi Aydın Demir, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, KKTC Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Termal Belediye Başkanı İsmail Atik, Subaşı Belediye Başkanı Volkan yılmaz, Kadıköy Belediye Başkanı Mehmet Şahin, Teşvikiye Belediye Başkanı Ahmet Meydan, Taşköprü Belediye Başkanı Nedret Gülen, MHP Altınova İlçe Başkanı Ayhan Orhun, AK Parti Termal İlçe Başkanı Sinan Acar, Altınova Kent Konseyi Başkanı Ali Yurt, İl ve İlçe Daire Müdürleri, STK temsilcileri, mahalle ve köy muhtarları ve güreş severler katıldı.

400 GÜREŞÇİ

Altınova ilçesine bağlı tarihi Hersek Mahallesi’nde bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Hersek Yağlı Güreşlerinde 13 ayrı kategoride 400 pehlivan mücadele etti. Altınova Hersek Er Meydanı’na davul ve zurnalar eşliğinde sahaya giren il ve ilçe protokolü vatandaşları selamladı. Güreşlerin açılış konuşmasını yapan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, ata sporunu yaşatmak için belediye meclis üyeleri ile yola çıktıklarını ifade ederek, “Sadece ilçemize değil ilimize ve bölgemize önemli bir tesis kazandırdık” dedi.

YILMAZ BAŞPEHLİVAN, AĞA ZAFER

Altınova Hersek Güreşlerinin 2018 Ağalık seçimleri de yapıldı. Ağalık seçimlerini 140 bin lira ile mevcut ağa, AK Parti Altınova İlçe Başkanı Hasan Zafer 2018’nin de ağası oldu.

2009-2010 Kırkpınar Başpehlivanı, 2016 Kırkpınar Finalisti Mehmet Yeşil, 2014 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Fatih Atlı, 2005 yılı Kırkpınar üçüncüsü Mustafa Kemal Karaboğa gibi isimlerin er meydanına çıktığı güreşlerde 2005 Kırkpınar Başpehlivanı, 2016 Kırkpınar üçüncüsü ve 1. Hersek Güreşleri Başpehlivanı Şaban Yılmaz ve  2016 Altınova Hersek Başpehlivanı Faruk Akkoyun finalde karşı karşıya geldi. 95 dakika gibi uzun süre kıran kırana yapılan final güreşini Şaban Yılmaz kazanarak 3. Hersek güreşlerinin başpehlivanı oldu. Faruk Akkoyun ikinci olurken, üçüncülükleri Mehmet Yeşil ve A. Rıza Kaya paylaştı. Şaban Yılmaz’a altın kemeri ilçe protokolü birlikte taktı.

 

Altınova Belediyesi 3. Hersek Yağlı Güreşleri toplu sonuçları şöyle:

MİNİK 1

1- Furkan Elagöz

2- Güven Can Türkoğlu

3- Abdurrahman Udlu

    Gaffar Okan Türkmen

MİNİK 2

1- Alperen Artar

2- Arif Kanar

3- Minur Akkuş

    Yasin Çavuş

 

TEŞVİK 2

1- Beytullah Demirer

2- Hasan Hüseyin Gür

3- Batuhan Türkoğlu

    Hamza Özer

 

TEŞVİK 2

1- Hamza Demirer

2- Mustafa Tığlı

3- Şuuri Karakaş

    M. Ali Yılmaz

 

TOZKOPARAN

1- Mahsun Bilgiç

2- Mehmet Kırat

3- Enes Yüksel

    Serkan Öztürk

 

AYAK

1- Emin Erdoğan

2- Yunus Bayram

3- Enes Malik Öztürk

    Sinan Yıldız

 

DESTE KÜÇÜK BOY

1- Serdar Yıldırım

2- Görkem Tırmal

3- Sefa Yılmaz

    Hasan Yılmaz

 

DESTE BÜYÜK BOY

1- Necip Al

2- Selçuk Kılıçarslan

3- Hüseyin Salukoğlu

    Taner Takı

 

KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY

1- Alparslan Arslan Tekmer

2- Ömer Özbek

3- Hidayet Avcı

    Cafer Hami Çorbacı

 

KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY

1- Hüseyin Özdemir

2- Rıdvan Kaya

3- Suat Süer

    A. Refik Öner

 

BÜYÜK ORTA

1- Mustafa Arslan

2- Yunus Karaday

3- Gökhan Öz

    Rıdvan Fidan

 

BAŞALTI

1- Semih Turgut

2- Burak Kaya

3- Rıfat Taymaz

    Muhammet Taşçı

 

BAŞ

1- Şaban Yılmaz

2- Faruk Akkoyun

3- Mehmet Yeşil

    A. Rıza Kaya
Hersek Yağlı Güreşleri - Resim Galerisi

Galeri 1                Galeri2             Galeri3             Galeri4


24.4.2017 09:54:13 _1270