Işık: İki başlılık ortadan kalkacak

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 16 Nisan'da yapılacak referandum da 'Evet' oyu çıkması halinde Türkiye'de iki başlılığın ortadan kalkacağını söyledi.
 

 

Bakan Işık, AK Parti Altınova İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen "Ülkem İçin Evet" konulu programa katıldı. 

“FİİLİ DURUM ORTADA”
"Aslında Türkiye 21 Ekim 2007 referandumuyla birlikte fiilen başkanlık sistemine geçti. Eğer bir sistemde cumhurbaşkanı hem güçlü hem yetkiliyse bunun adı başkanlık sistemidir. Eğer bir sistemde başbakan hem güçlü hem yetkiliyse bunun adı da parlamenter sistemdir. Şimdi fiilen cumhurbaşkanlığı sistemine geçmiş bir Türkiye'nin bunu resmileştirmesi gerekmez mi? Gerekir. Bakın, bu sistemin artık çift başlı olduğunu herkesin görmesi lazım.

“7 HAZİRAN SEÇİMLERİNİ DÜŞÜNÜN”

Şimdi kritik soru şu: Biz şu anda Türkiye'de, cumhurbaşkanı mı, başkan mı? Bugün hamdolsun çok köklü dostlukları olduğu için bu sorunu yaşamıyoruz ama yarın farklı partilerden olursa ve birbirleriyle anlaşamazlarsa kimin dediği olacak? Eğer anayasaya bakacak olursak cumhurbaşkanının dediği olması lazım. Çünkü yetkiyi cumhurbaşkanlığı vermiş ama halk da sorunlarımı çöz diye başbakana yetki vermiş. Şimdi bir an için 7 Haziran seçimlerini düşünün.

Sayın Bahçeli'yi ikna etmiş olsalardı, Sayın Bahçeli, 'tamam ben geliyorum' demiş olsaydı CHP, MHPHDP koalisyonu kurulmuş olsaydı bir tarafta 10 ay önce yüzde 52 oyla seçilmiş bir cumhurbaşkanı var, diğer tarafta halktan yüzde 53 destek almış hükümet var. Kimin dediği olacak. İnanın bu Türkiye için tam bir kaostur."


5.4.2017 17:50:45 _523