Oral: Altınova, Tarih Ve Kültür Adası Olacak

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, ilçede bulunan tarihi hamam, Atatürk Konağı ve Deniz Feneri’nin restore edilmesi ile birlikte Altınova’nın bir tarih ve kültür adasına dönüşeceğini söyledi.

Başkan Oral, çok önemli tarihi ve doğal güzellikleri bünyesinde barındıran Altınova ilçesi bu özellikleriyle ön plana çıkmaya hazırlandığını ifade etti.

“BİRÇOK MEDENİYET”

Başkan Oral, "Tarihi İpek Yolunun başlangıç noktasında bulunan, Osmanlı’nın devlet vasfı kazandığı Bafeus savaşının yapıldığı toprakları sınırları içerisinde barındıran, birçok medeniyete ait izlerin bulunduğu Altınova tarihi zenginliklerini gün yüzüne çıkartarak bölgeye çok sayıda turist çekmeyi amaçlıyoruz. Bu amaçla Altınova Belediyesi tarafından yapılan birçok çalışma da var. Yapılan çalışmalar arasında Osmanlı döneminden kalma tarihi hamam, Atatürk’ün ilçede kaldığı konak ve Deniz Feneri’nin restorasyonları şu anda ön plana çıkıyor" diye konuştu.

KÜLTÜR ADASI
Oral, "Tarihi hamamın projesi kuruldan geçti. Ancak hamamın ön tarafındaki parseli kamulaştırmamız gerekiyor. Altta yapılar var. Ona göre kurulun kararı ile projeyi revize edeceğiz. Orada biraz zamana ihtiyacımız var. Deniz Fenerinin projesi ise onaylandı. Onda ihale aşamasına gelindi. Atatürk’ün gelip konakladığı, Gölbeyin konağı diye adlandırdığımız bir konak var. Onu da kurula sunmuştuk. O da kuruldan geçti. Onu da en kısa sürede ihale aşamasına getireceğiz. Bu üç yapıda restore edildiğinde Altınova Tarih ve Kültür adası haline gelecek" dedi.


15.6.2016 10:40:14 _1271