Tarihi hamama inceleme

Altınova Hersek Mahallesi’nde bulunan 16. yüzyıla ait Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı’nın restorasyonuna yönelik incelemeler devam ediyor.

 

Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı’nın restorasyonu kapsamda Bursa Müze Müdürlüğü yetkilileri, Hersek Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.BİLGİ ALDILAR

Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nin yan tarafından bulunan 16. yüzyıla ait Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı’nın restorasyonuna yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Bursa Müze Müdürlüğü’ne bağlı bir ekip, tarihi bölgede incelemelerde bulundu. Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ın da katıldığı incelemede, Müze Müdürlüğü yetkililerine bilgi verildi.
“KURUL ONAYI BEKLENİYOR”

Başkan Oral yaptığı açıklamada, “Hamamın günümüze kazandırılması için teknolojik cihazlarla ölçümler yapılıp, 3 boyutlu olarak çizim programına aktarıldı. Rölöve, restitüsyon, restorasyon projeleri tamamlanınca kurul onayına sunduk. Kurulda onayın çıkmasını bekliyoruz. Ardından restorasyon çalışmaları başlayacak. Hamamın yapılış amacına uygun kullanılması mümkün olmadığı için burayı müze yapmak gibi bir düşüncemiz var” dedi.


6.6.2016 10:27:33 _1150