Oral, TDBB Bosna temaslarına katıldı

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Bosna Hersek’te 3 gün süren resmi temaslarda bulunup, TDBB’nin “Avrasya Yerel Yöneticiler Zirvesi’’ne katıldı.

 

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral beraberinde Belediye Meclis üyesi Fevzi Arıcı ile birlikte, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ev sahipliğinde, Bosna Hersek’te düzenlenen resmi temaslara katıldı.
FİKİR PAYLAŞIMI

Dünyanın ve ülkemizin çeşitli kentlerinden gelen yerel yönetim temsilcilerinin katıldığı “Avrasya Yerel Yöneticiler Zirvesi” de Bosna Hersek Novi Grad Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Zirveye, TDBB’nin üyelerinin bulunduğu 10’dan fazla ülkeden 200 kadar belediye başkanı yanında Bosna Hersek Başbakanı ve Dışişleri Bakanının da aralarında yer aldığı üst düzey siyasilerde katıldı. Bilgi ve tecrübe paylaşımının gerçekleştirildiği ziyaret ve toplantılarda üye belediyeler, yerel hizmetlerin kalkınması ve gelişmesi için fikir paylaşımında bulundu.
“ADETA YERYÜZÜ BELEDİYESİYİZ”

Zirvede bir konuşma yapan, ‘’Sınırları dilimiz ve kültürümüzle çizilmiş, bir büyük medeniyetin kıymetli mensupları’’ diyerek katılımcılara hitap eden Başkan Karaosmanoğlu, “Sizlere Anadolu’dan, gönlümüz kadar geniş güzel topraklardan selam getirdik. Bu buluşmalar bana, bayram sabahları gurbetten gelip de baba ocağında buluşan kardeşleri hatırlatıyor. Bu yüzden büyük bir heyecan, büyük bir sevinç duyuyorum. Değerli dostlarım, kıymetli kardeşlerim, Bu büyük kültür hattında ortak kelimelerle, ortak kavramlarla iletişim kuruyoruz. Bu gerçek, bütün bu gönül coğrafyasının gururudur. Şimdi, birlik olarak temsil ettiğimiz nüfusla çok büyük bir sivil toplum örgütüyüz. Adeta dev bir yeryüzü belediyesiyiz” dedi.

YÖNETİM TOPLANTISI DA YAPILDI

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin üç ayda bir yapılan yönetim kurulu toplantısı da ayrıca Bosna Hersek’te gerçekleştirildi. Yönetim kurulunda desteklenecek projeler, eğitim çalışmaları, yeni üyeler ve yerel yönetimlerin ele alması gereken kültürel çalışmalar görüşüldü. TDBB üyeleri aynı zamanda Bosna Hersek’in tarihsel öneme sahip Mostar Köprüsü, Karagöz Bey Cami, Bakırcılar Çarşısı, Blagaj Tekkesi, Fojnica Manastırı ve Ulusal Kütüphaneyi de görme şansını yakaladılar. TİKA başta olma üzere ve Türkiye’deki yerel yönetimler tarafından restore edilen tarihi mekanlar da yerinde incelendi.


“AYVAZ DEDE” ANMA TÖRENLERİ

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral TDBB üyeleriyle birlikte, Bosna programı çerçevesinde düzenlenen "508. Ayvaz Dede Şenligine" de katıldı. Başkan Oral, “Şenlikte, Bosnalı kardeşlerimizin Türkiye’ye olan büyük sevgisini görme imkanı buldum. Ayvaz Dede Şenliklerinde bütün ihtişamı ile Osmanlıdan kalan emanetlerini sergilemeleri beni gururlandırdı. Ayvaz Dede buluşması, Türkiye Bosna Hersek kardeşliğinin tarihe geçmesine vesile oluyor” dedi.


6.6.2016 09:58:07 _1186