Altınova´da tarihi bir gün... Osman Gazi Köprüsü hayırlı olsun

Osman Gazi Körfez Köprüsü ayağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu nun son tabliyeyi birleştirmesiyle tamamlandı. Altınova Gemlik arasındaki 40 kilometrelik otoyol etabı da törenle hizmete açıldı.
Dünyanın 4’cü büyüklükteki Osman Gazi Körfez Köprüsü’nün son tabliyesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkaban Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla birleştirildi. Altınova Gemlik arasındaki 40 kilometrelik otoyol etabı da törenle hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, iş kıyafetlerini ve baretleriyle birlikte köprü üzerinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan son durum hakkında bilgi aldılar. Daha sonra Erdoğan ve Davutoğlu törenle son vidaları sıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Son tabliyenin vidalarını Başbakanımız ve Ulaştırma Bakanımız ile birlikte sıkacağız. Kaynağını görevli arkadaşlarımız ayrıca yapacaklar. Bugün farklı bir uygulama yapıyoruz. Gerçekten dünyada 4.büyük özelliklere sahip bir köprü ile iftihar ediyoruz. Milletimiz için tüm insanlık için hayırlı olsun" diyerek besmele ile son vidayı sıktı.

"DÜNYADA 4.BÜYÜKLÜKTE, İFTİHAR EDİYORUZ"

 

Dünyanın 4’ncü büyük asma köprüsünün adının Osman Gazi olacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Açılışını yapmakta olduğumuz İstanbul İzmir otoyolunun 40 kilometrelik otoyolun ülkemiz ve milletimize özellikle de Yalovalı kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum.
Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan başbakan, bakanlarımız, yüklenici firmalar, mimar, mühendis, işçilerimize tüm finans kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Son tabliyesinin vidalarını sıktığımız, arkadaşlarımızın da kaynağını yaptığı İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün devamı olan bu otoyol, 9 milyar dolarlık bir proje olan İstanbul İzmir otoyolunun hizmete giren ilk bölümünü oluşturuyor. Bu yıl içinde 20 kilometrelik İzmir Kemalpaşa bölümü de hizmete girecek otoyolunun tamamının 2018’de inşallah açılması planlanıyor. Toplam yatırım bedeli 9 milyar doları bulan bu otoyol, Türkiye’nin 2023 projeleri içinde ilk tamamlananlar arasında yer alacak. Bu otoyol sadece İstanbul ve İzmir’in değil aynı zamanda Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa’nın otoyoludur. Daha doğru bir ifadeyle bu otoyol bütün Türkiye’nin otoyoludur.

Trakya tarafından Edirne, Kınalı, İstanbul otoyoluyla Ege tarafından İzmir ve Aydın otoyoluyla Marmara tarafından İstanbul Ankara otoyoluyla birleşen bu proje Türkiye’nin tüm önemli akslarıyla buluşuyor. Sadece şu açılışını gerçekleştirdiğimiz 40 kilometrelik bölüm ve son tabliyesinin vidalarını sıktığımız, önümüzdeki ay hizmete girmesi planlanan Körfez Geçişi Asma Köprüsü ulaşımda çok önemli rahatlama sağlayacak. Acaba buradan kaç dakikada değil, ne kadar zamanlama olarak kaç saatte geçeceğiz? Bayramlarda buradaki kuyrukları hatırlıyorsunuz değil mi, hepsi artık tarih. Gebze’den Gemlik’e kadar olan 13 kilometrelik kesim de önümüzdeki ayın sonunda açılacak. Altınova-Gemlik otoyolu bu güzergahta 50 dakika ulaşım süresini 20 dakikaya düşürecek.

Körfez Köprüsü de körfezde yoğun zamanlarda 1 ila 1,5 saati bulan ulaşım süresini 6 dakikaya indirecek. Vakit nakittir demiş büyüklerimiz. İşte buyurun ekonomi bu. Ekonomiden anlamak bu. Bütün bu yatırımlarla beraber vakti nakde dönüştürüyoruz. Böylece eskiden Gemlik’ten Dilovası’na 2 saatte giden araç, aynı mesafeyi yarım saatte kat edecek. Otoyolun tamamı hizmete girdiğinde İstanbul’dan İzmir’e 3,5 saatte gidilecek. Şimdiden otoyolun hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

 
22.4.2016 09:11:39 _1461