Esnaf, Dost ve Merhamet Kapısıdır.

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Ahilik ve Mesleki Eğitim Haftası ile Esnaf Bayramı nedeniyle ilçedeki esnafı ziyaret etti.

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Belediye Meclis üyeleri Fevzi Arıcı, Bilal Ok, Mustafa Sarıgül, Birol Bayram, Ali Koçal ve Ali Saruhan ile birlikte ilçede bulunana esnafı ziyaret etti.

“DOST KAPISI”

Esnafın Ahilik Haftasını kutlayan Başkan Oral, vatandaşlarla sohbet etti. Ahilik anlayışının toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırdığını, aralarında dayanışma kurulmasını sağladığını söyleyen Başkan Oral, “Bugün hâlâ ‘esnaf’ olmak, muteber ve dikkate değer bir şeydir. Esnaftan olgunluk, istikrar, alçakgönüllülük, güler yüz, temizlik bekleriz. Bulamazsak da ‘Sen ne biçim esnafsın!’ diye çıkışırız. Muhtaçlar, yoksullar, hala esnafın eşiğine uğrarlar. Esnafımızın kalbinde, asırlardan beri kök salmış merhamet, tevazu hala mevcuttur.

“NE KADAR ÖVSEK AZDIR”

Ahiliği unutmadık. Alışverişteki esenliği, vicdan öğesini, merhameti bir kenara fırlatmadık. Esnafın olduğu yerde bugün de bir neşe ve ümit, hasbıhal ve muhabbet, ağırbaşlılık ve derinlik buluyoruz. Yüzyıllardır, bu aziz millete hizmet eden, alın teriyle, ekmeğini, nafakasını kazanmaya çalışan esnaf ve sanatkârlarımızı ne kadar övsek, anlatmaya çalışsak yetersiz kalır. Kardeşçe bir ticaretin daha da canlanması dileğiyle, Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı’nı kutlarım” dedi.
19.10.2015 09:29:02 _1441