Hayat kurtaracak proje

Altınova Piyalepaşa Ortaokulu öğrencileri, Yalova’nın gurur oldular
Olağanüstü durumlarda
hayat kurtaracak projeAltınova Piyalepaşa Ortaokulu öğrencileri Mehmet Aybars Özyiğit ve Hamza Aytuğ Özyiğit, geliştirdikleri proje ile TEKNOFES’te finale kaldı.

Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul)’nde Yalova’yı temsil eden tek ekip olan Mehmet Aybars Özyiğit ve Hamza Aytuğ Özyiğit, geliştirdikleri SADÜK isimli proje ile finale kalma başarısı gösterdi.

“HAYATIN SESİNİ DUYURAN SAAT”

TEKNOFES kapsamında Afet Yönetimi kategorisinde Piyalepaşa Ortaokul öğrencileri Mehmet Aybars Özyiğit ve Hamza Aytuğ Özyiğit tarafından hazırlanan SADÜK isimli proje festivalde büyük ilgi gördü.

Proje Danışmanlığını Öğretmen Pınar Demirsoy tarafından yapılan proje, “Zamanında gelen doğru nabız bilgisi hayat kurtarır” ana fikriyle ‘Hayatın sesini duyuran saat’ temasıyla hazırlandı.

Proje; deprem, çığ, maden göçüğü gibi olaylarda yardım bekleyen insanları en kısa sürede belirleyecek, kurtarma işlemini başlatacak ve böylece yüzlerce hayat kurtaracak bir sistem olarak tasarlandı. Çalışma; Altınova Kaymakamlığı, Altınova Belediyesi, Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş., Cemre Tersanesi ve Negmar sponsorluğunda gerçekleştirildi.

NEDEN SADÜK?

Proje hakkında bilgi veren Piyalepaşa Ortaokul öğrencileri Mehmet Aybars Özyiğit ve Hamza Aytuğ Özyiğit, “Geçmişten günümüze deprem, çığ, maden göçü gibi olaylarda can kayıplarımız fazla olmuştur. Can kayıplarımızın en büyük nedeni enkaz altında yardım bekleyen insanlara zamanında ulaşamamaktır. SADÜK en kısa sürede kurtarma işlemini başlatacak ve birçok hayat kurtaracak bir sistem. SADÜK herkes tarafından kullanılabilecek ve maliyeti uygun bir projedir. SADÜK endüstriyel sanayi dalında üretilebilir ve teknolojik bir ürüne dönüştürülerek olağanüstü hallerde kullanılabilir.

SİSTEMİN ÇALIŞMASI

Projemizde, olağanüstü hallerde kumandadan akıllı saate dijital bir kod gönderilecek. Bu kod saatteki pasif durumdaki vericiyi aktif duruma getirecek. Vericisi aktif hale gelen saat, sürekli ölçtüğü nabız değerlerini limitler içerisinde ise uzaktan kumandaya uyarı kodu gönderecek. Bu kodu alan uzaktan kumanda kullanıcısı; ses, ışık ve LCD ekranında yazılı olarak bilgilendirilecek” dediler.


19.9.2019 10:38:31 _133