“112 hattı amacına uygun kullanılmalı”

Ambulans, itfaiye, polis, jandarma, AFAD, orman, sahil güvenlik ihbarlarının ortak ihbar hattı olan 112 ile vatandaşların kolaylıkla ulaşabileceğini hatırlatan Altınova Belediyesi İtfaiye Amiri Süleyman Çavuşoğlu, “En büyük sorunumuz asılsız ihbarlar” dedi.İhtiyaç durumunda yapılan 112 aramalarda vatandaşların adres bilgilerini net bir şekilde vermelerinin önemine değinen Çavuşoğlu, yapılan ihbarın ardından ilgili tüm birimlerin en kısa zamanda olay yerine ulaştığını söyledi.

“ASILSIZ İHBAR YAPMAYIN”

Türkiye genelinde 112’ye yapılan aramaların yüzde 90’ının asılsız olduğunu ifade eden Altınova Belediyesi İtfaiye Amiri Süleyman Çavuşoğlu, “Bu ihbarı yapan insanlar, bir gün kendilerinin 112'ye ihtiyacı olabileceğini bilmeli. Bu yüzden asılsız ihbarların yapılmaması, gerektiği durumda çağrılması ve kendi imkânlarımızla geçiştirebileceğimiz küçük sağlık sorunlarımızın 112 çağrılarak, onları meşgul ederek giderilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

ASILSIZ İHBARA CEZA

703 Sayılı KHK ile 112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarla meşgul edenlere valilk onayıyla Kabahatler Kanunun 4A Maddesi gereğince 344 lira para cezası kesiliyor. Tekrarı halinde ise ceza ikiye katlanıyor. Ayrıca şikâyet edilmeleri durumunda hapis cezası alan vatandaşlar da bulunmakta” diye konuştu.


31.7.2019 09:41:14 _122