Yalova’nın gurur günü

2018 Temmuz ayı itibariyle depolama gazından elektrik üretmeye başlan Yalova İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (YAKAB)’ta elektrik üretim tesisi törenle hizmete girdi.Başkanlığını Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral'ın yaptığı

Yalova İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (YAKAB) tarafından yapılan elektrik üretim tesisi düzenlenen törenle hizmete girdi. Tesis, Yalova'nın enerji ihtiyacının yüzde 3'ünü karşılayacak.

SAATTE 1200 KİLOWATT ELEKTRİK ÜRETİYOR

YAKAB, Denizçalı Köyün’deki katı atık düzenli depolama sahasında çöp gazından (metan) elektrik üretimine 2018 Temmuz ayında başlanmıştır. Tesisin kapasitesi 1413 kilowatt olmakla birlikte tesiste şuanda saatte ortalama 1200 kilowatt elektrik üretimi sağlanmakta. 2017 yılında ihalesi yapılmasının ardından tesis kurularak elektrik üretimine başlandı.

6 BİN HANEYE ELEKTRİK

Programın açılış konuşmasını yapan elektrik üretim tesisinin yetkili firmasının yönetim kurulu başkanı Özer Gümüşboğa, 6 aylık izin ve 6 aylık da yapım sürecinden sonra işletmeyi Yalova'ya kazandırdıklarını söyledi.

Tesis hakkında bilgi veren Gümüşboğa, "Tesisin kurulu gücü 1,4 megavattır. Yıllık üretim kapasitemiz 12 milyon 264 bin kilovat enerjidir. Geldiğimiz bu durumda 6 bin hanenin elektriğini yani Yalova'mızın yüzde 3'ünü karşılamaktayız. Sistemimizde yaklaşık 5 kilometrelik borularla metan gazını vakumlayarak 20 silindirli motorumuzla yakarak bertaraf etmekteyiz" dedi.

“SIRA ÜÇÜNCÜ LOTTA”

Törende konuşan YAKAB ve Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, "Burası Yalova'nın çöpünün depolandığı bir yer. İkinci lotumuzu devreye almıştık. Bundan sonra inşallah arkadaşlarımız üçüncü lotumuzu devreye alacak. Zaman içerisinde burada daha da iyileştirmeler yapılabilir. Bu enerji üretiminin hem ülkemize hem Yalova'mıza hem de bizlere hayırlı olmasını istiyorum. Bu tesisin yapımında bizlere destek olan tüm belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerimize, çalışanlarımıza, il özel idareye, milletvekillerimize, valilerimize, ilgili bakanlıklarımıza, hükümetimize, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

“ENERJİ ALTYAPISI”

AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ise partisinin Türkiye'de çevrecilik anlamında gelişmeleri hızlı bir şekilde takip ettiğini söyledi. Büyükgümüş, "Önümüzdeki dönemde de bu çalışmalara artırarak devam edeceğiz. Bugün burada açtığımız tesisin sürdürülebilir kent formuna önemli bir katkısı olduğu kanaatindeyim. Buradan hanelerin elektrikleri üretilecek. İnşallah bu sürdürülebilir kent formunda bu tesisleri geliştirdiğimiz zaman daha iyi bir enerji altyapısına sahip olacağız" diye konuştu.

“HEPİMİZE IŞIK OLACAK”

Yalova Valisi Muammer Erol ise "Yalova'mıza bu tesisin katkılarının, beklediğimiz ve arzu ettiğimiz şekilde, atık dediğimiz, uzaklaştırmak istediğimiz çöpümüzden hepimize ışık olacak enerjinin, ısı olacak enerjinin elde edilmesi, dönüştürülmesi hakikaten güzel. Bunda emeği geçenleri kutluyorum" dedi.

GENİŞ KATILIM

Konuşmaların ardından tesisin açılışı dualar eşliğinde yapıldı. Tesisin açılışına; Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, siyasi partiti temsilcileri, kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri, daire amirleri, muhtarlar ve davetliler katıldı.


1.12.2018 01:32:46 _25