Kivi hasadında 25’inci yıl

Altınova Subaşı Belediyesi Uluslararası 6. Kivi Festivali coşkuyla gerçekleştirildi. İlçede bu yıl kivi hasadının 25’inci yılı da kutlandı.Kivi’de Türkiye’de Yalova’nın marka olduğunu söyleyen AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, “Tarım ve hayvancılıkta strayejik öneme sahip ürünler konusunda ciddi çalışmalar başlattık” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz da, Altınova’nın sadece kivi üretiminde değil, Türkiye genelinde üretilen kivilerin depolanma merkezi olma özelliğinin altını çizdi.

GENİŞ KATILIM

Yalova'nın Altınova ilçesine bağlı Subaşı beldesinde düzenlenen Subaşı Belediyesi Uluslararası 6. Kivi Festivali, Mehmet Tunalı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Festivale; AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Yalova Koordinatörü ve İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Yalova İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ali Gemalmaz, AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, AK Parti Altınova İlçe Başkanı Hasan Zafer, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Demirel, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Termal Belediye Başkanı İsmail Atik, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Tavşanlı Belediye Başkanı Kadri Çiçek, Subaşı Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, AK Parti Yalova Milletvekili Adayı Dr. Hasan Özçelik, AK Parti yöneticileri, il genel ve belediye meclis üyeleri, daire amirleri, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

STANTLAR GEZİLDİ

Festivalin resmi açılışı öncesi protokol üyeleri, alanda açılan stantları gezdi. Ardından protokol tarafından festival meşalesi yakılarak, festival pastası kesildi. Spor gösterileri, konserler, halk oyunları ve yabancı konuk ekiplerinin gösterileriyle devam eden festivalde düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

“TÜRKİYE’Yİ KİVİYLE TANIŞTIRDIK”

Festivalin açılış konuşmasını yapan Syubaşı Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Subaşı’nın bundan 25 yıl önce kiviyi Türkiye’ye tanıştırdığını söyleyerek, “Türkiye'nin kivi üretiminin yüzde 50-60'ı bölgemizde gerçekleşiyor. Kalite olarak da Avrupa’dan çok öndeyiz. Subaşı Belediyesi olarak; kaliteli, marka değeri yüksek kivi üretimi, depolaması ve rekoltenin artması yönünde üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz” dedi.

“PANTENTİMİZ VAR”

Bölge halkı açısında kivinin önemli bir ekonomik olgu olduğunu dile getiren Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Kivide en önemli unsurların başında su geliyor. Tarımsal sulama bakımından hükümetimiz ciddi çalışmalar yapıyor. Bölgemizde de bu çalışmalr doğrultusunda baraj yapılacak. Kiviyi çeşitlendirme çalışmaları başladık. Bu doğrultuda belediye olarak kivi reçelinin patentini aldık. Böylesi çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

“STRATEJİK ÖNEMİ VAR”

AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, kivinin Yalova için stratejik bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, “Yalova kivisini bir marka haline getirmek için daha fazla çalışmamız lazım. Artık geleneksel hale gelen kivi festivalimizin bu anlamda ayrıca öneme sahip olduğuna inanıyorum. Kivimizin tanıtımı, geliştirilmesi ve Yalova'nın kivicilikle bir şekilde şehircilik kültürü bakımından bir araya gelmesi çok önemli. Hem stratejik ürünleri üreteceğiz, katma değeri yüksek tarımsal ürünleri geliştireceğiz hem de bunu kent markamıza eklemleyerek Yalova'nın kiviyle birlikte anılmasını sağlayacağız" dedi.


28.10.2018 10:58:09 _480