Çilek Festivali, coşturdu

Altınova Belediyesi Sermayecik Köyü 12. Geleneksel Çilek Festivali, Sermayecik Köyü Mesire Alanı’nda büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Festivale katılım oldukça yoğun oldu. Altınova Belediyesi Sermayecik Köyü 12. Geleneksel Çilek Festivali’ne katılım bu yıl rekor seviyeye ulaştı.

YOĞUN KATILIM

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, Altınova Kaymakamı Zafer Engin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ayhan Gedik, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ali Gemalmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Demirel, siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

ÇİLEKTE BİR NUMARA”Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan festival, Sermayecik Köyü Muhtarı Resul Çiftçi’nin selamlama konuşmasıyla devam etti.

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, yaptığı konuşmada Sermayecik Köyü’ndeki köylülerin çalışkanlığına vurgu yaptı. Başkan Oral, “Bu bizim en çalışkan köylerimizden birisi. Festivali de profesyonelce yapıyorlar. Çilekte bir numaralar. Ben hepsini tebrik ediyorum ve burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çilek konusunda köyümüze bol kazançlar diliyorum” diye konuştu.

HERKESİN YÜZÜ GÜLÜYOR”

Milletvekili Fikri Demirel ise, “Bu köyümüz çilekle anılıyor. Çilekten elde edilen gelirle de herkesin yüzü gülüyor. Köylüyü köyünde tutmak lazım deriz. Onları köyünde tutmak için gelir düzeyini artırmak, yolunu asfaltlamak lazım. Devlete düşen budur. Biz de Yalova’da Sayın Valimizin öncülüğünde bütün ilimizde kamu kurumlarının müdür ve çalışanlarıyla birlikte elimizden geleni yapmanın gayreti içerisindeyiz” dedi.

MARKALAŞMA ÖNEMLİ”

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ise yaptığı konuşmada Yalova’nın her alan da gelişip ilerlediği gibi tarım alanında da önemi marka değerlere sahip olduğunu söyledi. Vali Yılmaz, “Köylerimizin katma değeri yüksek tarımsal ürünlerle markalaşması için harcadıkları çaba oldukça önemli. Sermayecik te markalaşmış çileğiyle oldukça önemli bir değer. Ben bu çalışmalarda emeği geçen herkese, muhtarımıza ve sizlere teşekkür ediyorum. Biz farklı ürünlerin diğer köylerimizde üretilmesiyle markalaşması yönünde gayret sarf ediyoruz” diye konuştu.

YARIŞMALAR DÜZENLENDİ

Konuşmaların ardından Çilek Yetiştiriciliği Yarışması gerçekleştirildi. Gıda Tarım Ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde Ziraat Mühendisi İdris Ay ve Ziraat Mühendisleri muharrem Kutay ile Samet Çiçek’in oluşturduğu komisyon, titiz çalışmalardan sonra çilek üreticileri değerlendirildi. Yarışma sonunda dereceye giren yetiştiricilere ödüllerini Vali Yılmaz, Milletvekili Demirel ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Çilek Güzellik Yarışmasında ise, yarışmaya katılan tüm çocuklar birinci ilan edildi. Ardından Çilek Yeme Yarışması, Çuval Yarışması, Yumurta Yarışması ve Halat Çekme Yarışması düzenlendi. Yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Altınova Belediyesi Sermayecik Köyü 11. Çilek Festivali, konser, yemek ve çilek ikramıyla tamamlandı.


14.5.2018 12:08:08 _560