Türkiye bir ilk Altınova’da yapılıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, 202 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagünü’nde Türkiye’nin ilk ve tek kuş gözlem kulesini inşa edecek.Orman ve Su İşleri Bakanlığı, her insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğinden hareketle, görme, işitme ve fiziki engelli vatandaşların herkesle birlikte, hayatın bütün alanlarındaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi için yaptığı yatırımlarda bu vatandaşlarımızı unutmuyor. Bu çerçevede Bakanlık, Yalova’da bulunan Hersek Lagünü’ne Türkiye’nin ilk ve tek engelsiz kulesini yapacak. Yaklaşık yarım milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilecek olan kuş gözlem kulesi 2018 yılında tamamlanacak.

KULE 18,5 METRE YÜKSEKLİKTE OLACAK

Alandaki kuş zenginliğinin ve çeşitliliğinin oluşturduğu estetik görsel güzelliğin tanıtılması, ilgi gruplarının, araştırmacıların ve alana gelen ziyaretçilerin sulak alan habitatına zarar vermeden gözlem yapabilmesi maksadıyla inşa edilecek kule 18,5 metre yüksekliğe sahip olacak. 7 katlı çelik konstrüksiyon olarak inşa edilecek kulede ayrıca tabiata uyumlu olması maksadıyla ahşap giydirme yapılacak. Kuş gözlem kulesinin en önemli özelliğini ise alana gelen yaşlı ve engelli bireylerin her katına rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlayacak asansör sisteminin bulunması oluşturuyor.

“ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN HAYATI KOLAYLAŞTIRMAK GEREK”

Engelli bireyler için hayatı kolaylaştırmak gerektiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi gibi engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıcı yatırımları, temel insan hakları ve insan onurunun vazgeçilemez olduğu şuuruyla yaptığımız bütün yatırımlarda göz önünde bulunduruyoruz” dedi.

KULE 2018’İN İLK ÇEYREĞİNDE HİZMETE ALINACAK

Gözlem kulesinin 2018’in ilk çeyreğinde hizmete alınmasının planlandığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Hersek Lagünü 202 farklı kuş türüne ev sahipliği yapması bakımından çok önemli. Öyle ki alandaki kuş türlerinin zarar görmemesi için İzmit-Yalova yolunu bağlayan Osmangazi Köprüsünün güzergahı değiştirilmiş ve köprü kavisli şekilde inşa edilmişti” değerlendirmesinde bulundu.


26.12.2017 11:40:52 _1313